Nastavnička profesija oduvijek se smatrala plemenitim zanimanjem jer su učitelji i profesori ti koji obrazuju i odgajaju mlade generacije na kojima svijet ostaje. Ipak, u suvremenom društvu, nastavnici su suočeni s brojnim izazovima koji otežavaju njihov rad. Postavlja se pitanje: je li nastavnički posao danas postao neodrživ? Od mnogih dužnosti u školi i u vanškolskim aktivnostima do relativno malih plaća i stresa koji nosi sa sobom taj posao, učitelji i profesori su pod sve većim pritiskom. Mogli bismo se pitati i je li društvo dovoljno svjesno koliko je nastavnički posao zahtjevan.
Preopterećenost nastavnim i administrativnim obvezama
Preopterećenost obvezama svakako je jedan od najvećih problema s kojim se danas susreću nastavnici u svom poslu. Osim rada u učionici i držanja nastave, nastavnici moraju obavljati i različite administrativne zadatke, pripremati se za nastavu, pregledavati učeničke domaće i školske zadaće, kao i maturalne i završne radove. Dakle, osim nastave, u poslu nastavnika sve je više administrativnih obveza, takozvane papirologije koja im oduzima sve više radnog vremena. Papirologija je naročito prisutna u poslovima razrednika, to jest nastavnika koji su zaduženi za red, disciplinu i učenje u jednom određenom razredu. Svaki razred u osnovnoj i srednjoj školi ima razrednika. Prema tome, dobar dio nastavnika bavi se poslovima razrednika. Ta dodatna opterećenja ostavljaju sve manje vremena nastavnicima za stvarnu pripremu kvalitetne nastave i za rad s učenicima.
Osim toga, veliki broj učenika u pojedinim razredima ( negdje i preko 30 učenika) povećava stres nastavnicima, jer je teško posvetiti se pojedinačno svakom učeniku tijekom nastave. Osim problema nediscipline zbog ponašanje pojedinih zločestih učenika, nastavnici su pod pritiskom kako da pruže kvalitetno obrazovanje učenicima u radnim uvjetima koji su često puta daleko od idealnih.
Niske plaće i manjak resursa
Nastavničko zvanje nije baš najcjenjenije kada su u pitanju materijalna primanja. U Hrvatskoj, kao i u nekim drugim zemljama, plaće nastavnika nisu proporcionalne uloženom trudu i odgovornosti koju preuzimaju. Niska primanja ne samo da demotiviraju, već i otežavaju privlačenje stručnjaka za rad u školskom sustavu. Takvo stanje dugoročno može dovesti do problema oko zapošljavanja kvalificiranih i motiviranih zaposlenika u školama.
Osim toga, nedostatak nekih materijalnih sredstava potrebnih za rad u nekim školama dodatno otežavaju posao nastavnicima. Iako se sve više govori o digitalizaciji obrazovanja, proći će vremena dok sve škole u Hrvatskoj budu dovoljno opremljene i spremne za takvu vrstu obrazovanja.
Društvena percepcija nastavničkog posla
Težini nastavničkog posla pridonosi i način kako društvo gleda na nastavnike i njihov rad. Iako je obrazovanje ključni čimbenik za razvoj svakog društva, nastavnička profesija nije uvijek dovoljno cijenjena. Nastavnici se znaju suočavati s nedostatkom podrške kako od strane roditelja, tako i od strane šire zajednice. Očekuje se da učitelji i profesori preuzmu mnogo odgovornosti, dok se u isto vrijeme često puta zanemaruje koliko je to teško u uvjetima u kojima oni rade.
Nastavnicima u odgoju i obrazovanju mladih moraju dati punu podršku svi roditelji od učenika, ponekad i socijalne službe kao i policija u nekim incidentnim situacijama koje se znaju događati po školama. Na primjer, ne mogu se nastavnici sami nositi s problemom nediscipline od strane pojedinih učenika, kao ni s problemima vršnjačkog nasilja, droge i alkohola. U proces učeničkog odgoja i usmjeravanja prema učenju i pozitivnim stvarima u životu trebaju biti uključeni i roditelji od učenika, a ne da neki roditelji upišu djecu u školu i više ih nije briga što njihova djeca rade u školi i da li uopće redovito pohađaju nastavu! Takvi nemarni roditelji misle da će nastavnici preuzeti svu brigu i odgovornost na sebe, a to je svakako pogrešan stav.
Društvo ponekad podcjenjuje napor koji nastavnici ulažu u rad s djecom i mladima. Uvijek postoji pritisak da učenici postignu što bolje rezultate, a krivnja za neuspjeh često puta pada na učitelje i profesore, bez da se uzimaju u obzir širi društveni čimbenici i uvjeti u kojima nastavnici rade.
Zaključak
Nastavnička profesija suočava se s mnogim izazovima u suvremenom društvu. Preopterećenost poslom, niske plaće, manjak tehničkih sredstava za rad i općenito loši materijalni uvjeti rada u nekim školama stvaraju pritisak koji učiteljima i profesorima otežavaju posao. Iako su nastavnici ključni čimbenik u procesu odgoja i obrazovanja mladih generacija, često puta njihov rad je podcijenjen i zanemaren. Da bi se posao nastavnika učinio održivim, potrebno je nastavnicima osigurati veću podršku različitih institucija i društva općenito te izdvajati veća financijska sredstva za školstvo jer bez stručno osposobljenih i motiviranih nastavnika bit će upitna kvaliteta odgoja i obrazovanja u hrvatskom školstvu.