Odabir prave škole za vaše dijete jedna je od najvažnijih odluka koju kao roditelj trebate donijeti. U Hrvatskoj ima raznih mogućnosti školovanja, ali glavna dilema za neke roditelje svodi se na pitanje da li poslati dijete u privatnu ili javnu školu. U ovom članku spomenut ću neka od obilježja obiju vrsta škola bez namjere da favoriziram ili kritiziram bilo privatne bilo javne škole.
Neka obilježja privatnih škola
U privatnim školama obično je manji broj učenika u razredu, što omogućava nastavnicima da se više posvete svakom učeniku individualno. To može dovesti do boljeg razumijevanja potreba svakog učenika i prilagodbe nastavnih metoda kako bi se postigli najbolji rezultati u učenju.
Privatne škole, naročito one s većim budžetom mogu imati bolje opremljene učionice, moderne laboratorije te raznolike sportske i umjetničke programe. Takvi sadržaji svakako će obogatiti obrazovno iskustvo učenika i pružiti im dodatne prilike za razvoj njihovih vještina i sposobnosti.
U privatnim školama mogu biti ponuđeni programi koji su sastavljeni prema interesima i talentima učenika. To može uključivati napredne tečajeve, posebne projekte i dodatne aktivnosti koje potiču intelektualni i kreativni razvoj učenika.
S druge strane, školovanje u privatnim školama za dio učenika može biti skupo jer treba platiti školarinu koja se nekima može činiti previsoka.
U privatnim školama obično su visoki standardi rada i učenja, a samim tim i velika očekivanja od strane nastavnika i roditelja od učenika, što može dovesti do dodatnog pritiska na učenike da postignu što bolje rezultate tijekom školovanja.
Neka obilježja javnih škola
Po pitanju financija, javne škole su besplatne što ih čini dostupnim svim obiteljima bez obzira na njihovo materijalno stanje. To pak omogućuje pristup obrazovanju za sve učenike.
Javne škole prate nacionalni kurikulum što bi trebalo osigurati jednaku razinu obrazovanja za sve učenike. To znači da bi svi učenici trebali biti podučavani prema istim standardima i usvajati ista znanja iz nastavnih predmeta, što bi im kasnije trebalo omogućiti nastavak obrazovanja na nekoj od visokoškolskih ustanova ( fakulteta).
Za razliku od privatnih škola, javne škole obično imaju veće razredne odjele. Zbog toga, u javnim školama nastavnici nemaju toliko vremena da se posvete svakom pojedinom učeniku, već više rade s cijelim razredima. Ovo može biti problem za učenike koji trebaju dodatnu podršku u učenju te izazov za učenike koji napreduju u učenju bržim tempom od većine u razrednom odjelu.
Zbog ograničenog budžeta, to jest zbog manje novčanih sredstava, javne škole vjerojatno neće imati iste resurse kao privatne škole. Iako s manje novca, javne škole moraju ostvariti ciljeve i zadatke nastave kao i privatne škole.
Koja je prava opcija za vas i vaše dijete?
Odabir između privatne ili javne škole ovisi o specifičnim potrebama i prioritetima vašeg djeteta, ali također ovisi i o materijalnim mogućnostima vaše obitelji. Ako želite da vaše dijete ima više individualizirani pristup u nastavi, to jest da je u razredu s manje učenika te ako imate dovoljno novca, onda je neka od privatnih škola vaš mogući izbor. Ako pak nemate mnogo financijskih sredstava ( što je u današnje vrijeme čest slučaj) onda ćete svoje dijete upisati u neku od javnih škola. To danas ne bi trebao biti problem jer u Hrvatskoj, a naročito u većim gradovima postoji cijeli niz škola ( naročito srednjih škola) koje nude različite obrazovne programe i mogućnost školovanja vašeg djeteta za različita zanimanja. Važno je posjetiti razne škole i informirati se o mogućnostima učenja i o različitim nastavnim i vannastavnim aktivnostima koje će vašem djetetu omogućiti da stekne potrebna znanja i vještine kako bi jednog dana našlo posao u struci u kojoj želi raditi.
Bez obzira na izbor škole, najvažnije je osigurati da vaše dijete ima podršku i mogućnosti za učenje i razvoj u okruženju koje mu najviše odgovara.